HEKKIDE LÕIKUS

Küsi pakkumist

Hekkide lõikus on väga oluline. Soodsa vegetatsiooniperioodi korral on kiirekasvulisi hekke vaja lõigata kaks või isegi kolm korda aastas, et saavutada pehme, ühtlane ja tihe hekk.

Hekkide lõikus ja hekkide hooldamine

Uute kasvude tekkimise soodustamiseks ja hea väljanägemise säilitamiseks tuleb hekke regulaarselt pügada. Heki pügamine ei ole probleem, kui pead meeles lihtsaid näpunäiteid. Heki lõikamiseks on põhiliselt kaks võimalust:
1.) esiteks võid lasta hekil vabalt kasvada ja lõikust aeg-ajalt teha
2.) teiseks võid heki hoida pügamise abil pidevalt mingis kindlas vormis

Vabakujuline hekk

Suure aia omanikuna võid lasta oma hekil vabalt kasvada ning seda kord aastas vaid pisut lõigata. Liiga kaugele väljaulatuvad oksad tuleb ära lõigata koos kõikide kuivanud või haigete okstega. Pea meeles, et kuna vabakujuline hekk muutub lõpuks ikkagi väga laiaks, siis sobib selline hekk ainult väga suurtesse aedadesse.

Kujundatud hekk

Kui tahad hoida kitsast hekki ja anda sellele pilkupüüdvat vormi, siis on soovitav seda regulaarselt pügada. Vastasel juhul ei kasva hekk mitte ainult väga laiaks, vaid jääb seest tühjaks. Hooletusse jäetud hekk näeb mõne aasta pärast välja vana ja inetu. Selle vältimiseks lõika hekki kääridega paar korda iga kasvuperioodi jooksul, hoides hekki alt laiema ja ülevalt kitsamana. Nii pääseb ka kõige alumiste oksteni piisavalt valgust ja need säilitavad atraktiivse rohelise värvi. Hekki pügades liigu suunaga alt üles, trimmides külgoksi enne tipuoksi. Soovitud kõrgusele horisontaalselt seotud nöör aitab saavutada ühtlase kõrgusega heki.

Hekkide lõikus esimesel kasvuaastal

Laialehised hekid lõika kohe pärast istutamist tagasi umbes poole kõrguseni. See soodustab külgokste kasvamist altpoolt ning nii muutub hekk tihedamaks. Oksi tuleks otstest lõigata ka külgedelt, et külgkasvud kasvuhoo sisse saaksid. Heki kõrguse pärast ära muretse. Heki algne kõrgus taastub juba esimesel kasvuperioodil. Külgoksi võib teist korda lõigata hiljem augustis, pärast seda esimesel kasvuperioodil enam hekki pügada ei ole vaja. Okaspuude latvu ei tohiks pärast istutamist ära lõigata. Lase okaspuudel kasvada, kuni nad aastate pärast saavutavad soovitud kõrguse. Okaspuude külgoksi tuleks siiski tihedama heki saamiseks regulaarselt lõigata.
Esimesel kasvuaastal tuleb hekki pügada mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda. Mida sagedamini külgoksi lõigata, seda tihedamaks hekk muutub. Heki kasvatamiseks kasutatud taimede eripära on muidugi oluliseks faktoriks. Kunagi ei tohi aga okaspuuhekki lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taimede talvekindlust.

Hekkide lõikus teisel kasvuaastal

Teisel kasvuperioodil tuleb laialehelistel hekkidel lõigata veel kord ladvad ära ning vajadusel kärpida ka külgoksi. Nii saavutab hekk järk-järgult oma õige kuju. Rusikareegel on, et korralik hekk peab laiuses vähenema 10-20 cm ühe kõrguse meetri kohta. 50 cm lai ja 1,5 m kõrge hekk peab seega alt olema 70 cm lai. Kui okaspuuhekk ei ole teisel kasvuperioodil veel soovitud kõrgust saavutanud, siis ei tohiks selle latvu veel lõigata, kuid külgi tuleb mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda pügada.

Heki lõikamine järgmistel aastatel

Laialehistel hekkidel lõika kuni soovitud kõrguse saavutamiseni ülespoole kasvavad oksad igal aastal tugevasti tagasi. Kui soovid laia hekki, siis lõika külgoksi tagasi üsna ettevaatlikult, kitsa heki saamiseks aga tugevasti. Püramiidjat hekki saab kujundada esimestel kasvuaastatel, kuna siis kasvab hekk kevadel aeglaselt. Kolmandaks või neljandaks aastaks peaks hekk jõudma järk-järgult oma soovitud kõrguseni. Kui hekk on soovitud kõrguse ja kujuga, siis on oluline seda nii ka hoida. Sellepärast tuleb hekki lõigata vähemalt kaks korda aastas, juunis ja augustis. Kui okaspuuhekk jõuab soovitud kõrguseni, siis tuleb sellel ladvad maha lõigata. Edaspidi lõika nii latvu kui külgi igal kasvuperioodil kaks korda.

Vana heki taastamine


Hooletussejäetud vana ülekasvanud ja hõredat hekki saab korrastada küll, kuid see nõuab suuri jõupingutusi. Laialehistel hekkidel lõika kõik oksad tagasi umbes 25 cm maapinnast. See on drastiline, kuid hädavajalik samm. Seejärel eemalda haiged või nõrgad puud või põõsad ja istuta nende asemele uued. Säilita heki head vormi järgmise kahe aasta jooksul, lõigates seda sageli hilissügisel või varakevadel ning seejärel lase järgmise nelja-viie aasta jooksul hekil uuesti kasvada kuni oma algse kõrguseni. Okaspuuhekkidel lõika kõik küljeoksad tagasi peaaegu tüveni, kuni aias on rivi peaaegu paljaid puutüvesid. Kolme aasta pärast peaks hekk olema taas tihe ja noorenenud.

Heki hooldamine


Lisaks ülalnimetatud lõikamisele hoiab väike lisahooldus heki heas seisukorras. Kevadel puista põõsaste vahele kiht komposti (näiteks lehmasõnniku või kunstväetisega segatult). Sügisel võib puistata põõsaste ümber loomasõnnikut ja selle kevadel kergelt mulda kaevata. Elava heki puudus on, et see võtab pinnasest toitaineid ja niiskust ning tihedalt istutatud põõsad vajavad sellepärast lisatoitmist.